A Trip to the new Fresh & Easy

mmm-yoso!!! is the blog and today it is Cathy’s turn.  Kirk is busy.

Hi again. Hope you day has been going well. Fresh & Easy has come to Southern California, and the one closest to our home has (finally) opened, so I thought I’d show and tell what our sort of "average" purchase is in a quick post..Dsc01505_4

For those who don’t know, Fresh & Easy is a mini grocery store concept, brought here by Tesco, the third largest retailer in the world, British based  (Wal-Mart and Carrefour in France are #1 and #2) international grocery and general merchandising retail chain. 

The products in the store are not from Britain, per se, but this one item I look for that seems to be sold out rather rapidly.

Fresheasy_001_11

The "british-brand" uncured back bacon. ( no nitrates added except for naturally occurring nitrates in sea salt and celery juice) It is hand trimmed and hickory smoked.$5.59 a pound and *wonderful* stuff. The slices are not at all uniform- some thin and some thick, but I don’t cook a lot at once, so can keep an eye on the bacon in the pan.

Other items we buy on a sort of "regular shopping trip include:

Fresheasy_002 Jewish Rye bread ($1.77)-this is thick cut, light(not dense) and has a hearty rye flavor.  A pack of four cheese Danish ($3.59), light and crispy, buttery crust with a not too sweet, creamy filling. Smoked Polish kielbasa ($2.49) a one pound ring of not bad-but not like I grew up with- garlic-y kielbasa is a staple in our fridge …OH and that pint of Roasted banana gelato for $2.98 is my personal new addiction- it is pretty much Bananas Foster in cream form.  Every flavor- butter and burned brown sugar- is there along with a wonderful, non-artificial banana flavor. I can’t wait for summer so I can maybe try other flavors, or just keep getting this stuff.

Fresheasy_003 I also like the freeze dried banana/blueberry/raspberry mix ($2.50 for a 44g bag).  This is a wonderful snack or add in to plain yogurt, or on top of salads and costs almost double when sold under other brand names in regular grocery stores.  Freeze dried-light and airy crisp-not a hard and crunchy crispness-wonderful!  The 24 ounce bag of carrots is only $1.03 and the 16 ounce low fat cottage cheese is $2.28, a good price in Southern California nowadays, where dairy prices have gone insane.

Fresheasy_004 I don’t usually like orange juice from concentrate, but for $2.19, I tried it this time.  It is not bad at all. The Greek yogurt (honey flavor and fig flavor) at $1.18 each, are a great deal.  This time we bought the regular hot dog buns ($1.19) and a jar of sauerkraut (99¢) because we have some good skinned wieners at home that I think will be tomorrow’s lunch.  The hot dog buns feel not soft, but the expiration date is about 5 days away- they were the freshest marked bread product there, so I am going to toast and butter the buns before eating and see how that works out.  I think it will be dense but fresh bread…unlike the 99¢ generic hot dog buns sold in regular grocery stores. 

Oh, the Huntsman Cheese is only $10.48/lb and one of my favorite treats, along with cured, dried meats, which we did not buy this time. 

The store is known for its concept of having foods that are easy to prepare or eat (hence the name) and the refrigerated section is quite large.  Sandwiches, salads, side dishes are not expensive and rather interesting.  I just like to cook, so I only have purchased occasional of those items, when I am in a hurry.  The lasagna is particularly good and, as I recall, $3.99 for a one pound serving. 

As well as easy to eat and prepare items (make your own shrimp and salmon skewers- with sauce and a tomato on each of the 4 skewers -$5.99 for 13 ounces) (boneless skinless chicken breasts ready to bake with bell peppers, cream cheese and butter sauce for $7.99/lb), there are also other grocery items, like whole chicken legs for 79¢ a pound (they are 99¢ a pound at Costco) and 5 or 6 types of ground beef , including Angus (th 80/20 ground beef is $2.59).   There are breakfast cereals, pancake mixes, syrups and baking goods, canned tuna, soups, oils and vinegars, both in popular brands and (about half the store is) Fresh and Easy brand.  They sell plenty of Indian curry items, both fresh and frozen items (a 24 ounce frozen Mac and Cheese is $2.99) and some regular grocery store items, such as pet food, baby needs, cleaning items and drug store sundries, although not a full selection.  Kind of a few notches above 7-11 in convenience and fanciness for those quick stops on the way home after a busy day.

It is an easy one stop shop, where you scan and bag it yourself.  There are no sales: just everyday low prices.  {They did have Whitman Chcolate 2 pound heart shaped boxes for $1.67 sold at the cash registers after Valentine’s Day, so I assume the prices were higher within the store prior to the holiday, but there are no sale flyers or things like that. } I do like it here and can do some regular, as well as some fancy shopping here. Addendum:  The "fresh" items are marked down to half price after about 3 p.m daily (Including the flowers).  The end unit you first hit when walking in the door has mark downs anyhow, but the half price stickers are fairly obvious on the items in the regular bins.    There are no ‘weekly specials’ per se.

www.freshandeasy.com